Nasza historia

Zielona Szkoła w Goreniu Dużym położona jest w samym centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego,  25 km od Włocławka, 40 km od Płocka, 80 km od Torunia, w ekologicznej gminie Baruchowo.

Niegdyś niepozorna szkoła, dziś nowoczesny ośrodek dydaktyczno – rekreacyjny, który jest niewątpliwą atrakcją gminy.

Wybudowana pod koniec lat 60-tych, służyła przez długie lata jako Szkoła Podstawowa.

W 2000r. Rada Gminy Baruchowo podjęła decyzję o przeniesieniu Szkoły do Baruchowa.

Istniejący budynek w Goreniu, wykorzystany został na  Zieloną Szkołę, która istnieje od 2001r.

Na samym początku była gospodarstwem pomocniczym przy Szkole Podstawowej w Baruchowie. Wiosną 2004r. posadzono 1000 drzewek sosny na 3 ha, przylegających bezpośrednio do obiektu Zielonej Szkoły, który to teren jest własnością tej nieruchomości (obecnie lasek za ogrodzeniem).    We wrześniu 2004 roku powstało Mini Zoo, z pierwszymi zwierzętami w zagrodzie. Natomiast 26.10.2004r. na budynku zostały zamontowane kolektory słoneczne, jako pierwsze w powiecie włocławskim.  Od lipca 2009 roku placówka została przekształcona w jednostkę organizacyjną Gminy Baruchowo, w celu rozszerzenia swej działalności.

Edukacja ekologiczna to jedno z najważniejszych zagadnień ostatnich kilkunastu lat, w którym czynny udział bierze nasza Zielona Szkoła, rok rocznie poszerzając swoją ofertę edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży przyjeżdżającej na pobyty jedno lub kilku dniowe.

Od roku 2011 edukacja przyrodniczo - ekologiczna dla dzieci z województwa Kujawsko – Pomorskiego dotowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Z każdym rokiem wprowadzamy nowe tematy z dziedziny przyrody i ekologii. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez osoby doświadczone w danym obszarze, z którego prowadzą  warsztaty tematyczne.  Proponujemy zawsze kilkanaście rodzajów zajęć , dopasowując się tym samym do wymogów i zainteresowań odwiedzających nas Grup zorganizowanych, przede wszystkim szkolnych.

Statystyki odwiedzin i uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych: ekologiczno - przyrodniczych          w Zielonej Szkole W Goreniu przez uczniów w przedziale wiekowym 5 – 18 lat:

2003      -              1231 osób

2004      -              1629 osób

2005      -              2000 osób

2007      -              3000 osób

2016      -              4000 osób           tylko z Województwa Kujawsko - Pomorskiego

2018      -              6000 osób           tylko z Województwa Kujawsko - Pomorskiego

2019      -              7000 osób           tylko z Województwa Kujawsko - Pomorskiego

2020      -              2764 osób           tylko z Województwa Kujawsko – Pomorskiego

W roku 2020 ze względu na wystąpienie CIVID-19, cześć środków przyznanych na edukację ekologiczną, decyzją Zarządu WFOŚiGW w Toruniu, mogliśmy wykorzystać na zbudowanie wirtualnej strony internetowej: www.zielonaszkolagoren-edukacja.pl oraz aplikację mobilną w 7 różnych ciekawych punktach przyrodniczych na terenie Gminy Baruchowo p.n. „Poznajemy przyrodę Gminy Baruchowo – Wirtualna ścieżka przyrodniczo – edukacyjna”. Za pośrednictwem aplikacji „mrówka+” lub czytnika kodu QR możemy w tych punktach dowiedzieć się o ciekawych walorach przyrodniczych występujących w danym miejscu naszej gminy, np. o pomnikach przyrody na terenie parku w Baruchowie, o zaporach bobrowych na rzece Rakutówce w Kłotnie, o wydmie śródlądowej przy przystanku w Goreniu, etc. Pozostałe przyznane nam  środki wykorzystane zostały na bezpośrednie uczestnictwo osób w jednodniowych warsztatach tematycznych z przyrody i ekologii, na terenie Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym, które zamieszkują na obszarze Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

2021  -  3500 osób      tylko z Województwa Kujawsko - Pomorskiego

2022  -  3340 osób      tylko z Województwa Kujawsko - Pomorskiego