Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zielona Szkoła w Goreniu Dużym

O instytucji

 

Zielona Szkoła działająca w Goreniu Dużym 37, podlega bezpośrednio pod Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie, który pomimo, że jest budżetową jednostką Gminy Baruchowo, posiada własną osobowość prawną. Działalność Ośrodka oparta jest na postawie Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W zakresie właściwości polityki budżetowo - finansowej, GOKSiR, podlega pod organ jednostki samorządu terytorialnego czyli Gminę Baruchowo.

Położona w samym centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś niepozorna szkoła, dziś nowoczesny ośrodek dydaktyczno – rekreacyjny, który jest niewątpliwą atrakcją gminy Baruchowo i powiatu włocławskiego.

Zatopiona w pięknie utrzymanym ogrodzie, z kilkoma nowymi klimatycznymi wiatami oferuje mnóstwo atrakcji. Na ogrodzonym i monitorowanym terenie znajduje się ptaszarnia z egzotycznymi okazami, stajnia z kucami i osiołkami, wybieg dla danieli, strusi, pawi, oraz mini zoo z bardzo ciekawymi zwierzętami.

Lokalizacja ośrodka jest specjalnym walorem wzmacniającym pozytywne wrażenia, pozostające w pamięci z pobytu w „Zielonej Szkole”. Położona na skraju lasu w pobliżu czystych jezior: Goreńskiego, Skrzyneckiego z plażą, Lubiechowskiego z plażą, Rakutowskiego, które jest Rezerwatem Przyrody, Krzewenckiego,  oferuje gościom wypoczynek, rekreację i edukację przyrodniczo – ekologiczną.

W odległości 80 km od Torunia, 25 km od Włocławka i 30 km od Płocka, dla grzybiarzy jest istnym rajem.

Naszym gościom oferujemy 100 miejsc noclegowych:

- dla grup szkolnych proponujemy  na parterze budynku 8 pokoi 8 osobowych z łóżkami piętrowymi oraz 2 pokoje dla opiekunów (3-4 osobowe) z łazienkami ogólnodostępnymi, na piętrze mamy pokoje z łazienkami oraz pokoje z łazienkami ogólnodostępnymi, 3 – 5 osobowe.

Od ponad 10 lat organizowane są warsztaty jedno lub kilkudniowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, realizowane bezpośrednio w ośrodku lub w przyległym terenie. Celem działalności ośrodka jest wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu przyrodniczo - ekologicznego stylu życia. Warsztaty przyrodniczo - ekologiczne prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów edukacji przyrodniczej. Posiadamy niezbędny do prowadzenia zajęć nowoczesny sprzęt multimedialny, jak również sprzęt terenowy: lunety, lornetki, lupy. Zebrane podczas zajęć okazy można podziwiać  w pracowni pod mikroskopami elektronowymi.

Dla grup przebywających w naszej „Zielonej Szkole” proponujemy kilkanaście różnych  warsztatów przyrodniczo – ekologicznych np.:  z Twórcami Ludowymi,  rzeźbienie w drewnie, wyrabianie przedmiotów z masy solnej czy kwiatów z kolorowej bibuły i serwetek.  Prowadzone są prelekcje i zajęcia z ornitologiem, na miejscu w szkole oraz w terenie. W maju 2014 roku został oddany do użytku nowy budynek dydaktyczny „Kujawska Fabryka Sztuki”, w którym odbywają się zajęcia manualne m.in. warsztaty  ceramiczne (praca z gliną), z możliwością wypału. W budynku znajduje się także piec do wypieku chleba zbudowany z cegły szamotowej, opalany drewnem, w którym wypiekane są wytwory powstałe na  warsztatach z pieczenia bułeczek i ciasteczek. Odbywają się również zajęcia z zastosowaniem mydła z których dzieci tworzą przepiękne formy i kształty mydełek, czy też gipsowe odlewy śladów leśnych zwierząt. Oferujemy bardzo ciekawe warsztaty pszczelarskie, m.in. z degustacją miodów i robienie świec z wędzy pszczelej, manualne prace z filcem czy wspaniałe artystyczne wytwory z sezonowych dóbr natury. Prowadzone są zajęcia z wikliny, na których można nauczyć się różnych technik, zarówno trudnych jak bardziej prostych sposobów tworzenia koszy i innych przedmiotów powstających z gałązek wierzbowych.

Warsztaty dla osób z Województwa Kujawsko – Pomorskiego, są nieodpłatne dla uczestników. Refundowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Na Grupy zorganizowane,  czeka mnóstwo atrakcji także w terenie.  Uczestnicy mogą wziąć udział w spacerze do lasu i na wydmy śródlądowe, podczas którego mogą dowiedzieć się w jaki sposób określa się wiek oraz wysokość drzew w nim rosnących. Dzieci podczas ćwiczeń z trenerem czynnie uczestniczą w pomiarach i wyliczeniach.

Wyjście grupy z trenerem wyposażonym w walizkę eko-badacza nad jezioro ma na celu zbadanie czystości wody.  Wykonuje się doświadczenia  fizykochemiczne, jak i mikrobiologiczne badania wody. Każde takie doświadczenie pozwala na ocenę najważniejszych wskaźników, mających kluczowy wpływ nie tylko na barwę czy smak wody, ale także na jej bezpieczeństwo zdrowotne.

Taka wycieczka nad jezioro nad którym przeprowadzane są doświadczenia  w niesamowity sposób uzupełnia i obrazuje informacje zawarte w podręcznikach  podstawy programowej.

GPS-y, z którymi prowadzimy zajęcia w lesie, ze względu na bardzo atrakcyjny sposób w jaki są zorganizowane, cieszą bardzo dużym zainteresowaniem.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się od kilku lat zajęcia survivalowe, które również pod opieką wykwalifikowanego trenera odbywają się w miejscowym lesie.

Dla młodzieży natomiast proponujemy grę w paintball pod okiem zawodowego prowadzącego, udzielającego instruktażu i czuwającego nad bezpieczeństwem.

Posiadamy 30 rowerów, które bardzo często wykorzystywane są podczas wycieczek rowerowych.

Organizujemy także wycieczki piesze chociażby na wieżę obserwacyjną nad jezioro Rakutowskie, na które zabieramy z sobą lornetki, celem dokładnej obserwacji stacjonujących tam czy też  odpoczywających ptaków oraz ich gniazd lęgowych.

Organizowane są także wycieczki  Zieloną Kolejką po terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego jak i również po terenie Gminy Baruchowo.

Dla każdej z grup przygotowywany jest indywidualny program pobytu, dostosowany do potrzeb grupy, możliwości i wieku uczestników.

Zielona Szkoła przyciąga uwagę również swoim otoczeniem i bogactwem zieleni. Na terenie ośrodka znajdują się drewniane altany edukacyjne ze stołami i ławkami wyposażone w oświetlenie, miejsce na ogniska,  zegar słoneczny, prawidłowo wskazujący czas w pełnym słońcu. Są taż drewniane, okazałe i ciekawe rzeźby, granitowa fontanna i duży parking. Czynny jest również sklepik z pamiątkami i słodyczami, lodami, napojami gorącym i chłodzącymi. W naszym  Mini Zoo można zobaczyć  lamy, alpakę,  miniaturowe kózki karłowate, muflony,  kilka ciekawych gatunków owieczek, kangury, w tym albinosy, daniele, kucyki, osiołki, Emu, różnokolorowe bażanty, czarne łabędzie, kilka gatunków kolorowych kaczek i gęsi. Mamy sporą gromadę przepięknych pawi królewskich/indyjskich oraz kury Faverolle.

Szczególną atrakcją dla dzieci przyjeżdżających na pobyty jest Zielona Kolejka, która po raz pierwszy zaprezentowała się podczas I Rajdu Rowerowego w 2013 r. W następnym roku został dokupiony drugi wagonik, dzięki czemu jednorazowo kolejka może przewieźć 48 osób. Wagoniki są zadaszone i przeszklone, wyposażone w nagłośnienie, co zapewnia komfort jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Z myślą o najmłodszych miłośnikach motoryzacji został uruchomiony tor gokartowy. Składa się on z 5 pojazdów o napędzie elektrycznym. Mogą z nich korzystać dzieci od 3 roku życia do 30 kg wagi.

Do dyspozycji dzieci i przebywających gości jest również boisko do piłki plażowej i piłki siatkowej, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miejsce wypoczynku dla Seniorów.

W Zielonej Szkole organizujemy:

- imprezy okolicznościowe (chrzciny, komunie, wesela, 18-stki)

- konferencje, spotkania integracyjne,

- wigilie firmowe itp.

- plenery malarskie

(służą temu klimatyzowane sale: bankietowa mieszcząca 130 osób

oraz 2 mniejsze, bardziej kameralne do 50 osób).

- integracyjne imprezy plenerowe

Posiadamy wykwalifikowanych, doświadczonych, zatrudnionych na stałe kucharzy oraz profesjonalnie urządzoną i wyposażoną kuchnię, z której przygotowane potrawy i serwowane dania zaspokajają najbardziej wysublimowane kubki smakowe naszych gości.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar