Ścieżka dydaktyczna

Utworzono dnia 10.01.2021

Tereny otaczające Zieloną Szkołę w Goreniu,  to przede wszystkim lasy, które stanowią naturalne źródło obserwacji, kształtowania postaw proekologicznych oraz wiedzy na temat ekosystemu leśnego jego roślinności, gatunków drzew i zwierząt.

Większość proponowanych warsztatów w swoich celach zawiera pozyskanie i utrwalenie wiedzy na temat „z życia lasu”.

Zasadnym było zatem stworzenie ścieżki edukacyjnej pn. „Las wokół nas”, składającej się z siedmiu tablic edukacyjnych zawierających treści i ilustracje związane z ekosystemem leśnym, który stanowi  naturalne źródło wiedzy wprowadzające uczestników warsztatów w tematykę związaną z lasem. Projekt ten współfinansowany był w 2019r. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Utworzona ścieżka dydaktyczna jest wykorzystana podczas jednodniowych i dwudniowych warsztatów ekologiczno - przyrodniczych o tematyce dotyczącej ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów, ochrony zadrzewień, gatunków drzew, budowy lasu oraz zwierząt występujących w poszczególnych warstwach lasu. Zakupione tablice stanowią źródło wiedzy o ekosystemie leśnym, wskazują zasoby lasu, na które należy zwrócić uwagę będąc w terenie, służą do omówienia zasad przebywania w lesie i ochrony tego ekosystemu. Ponadto dzięki nim uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnorodnością biologiczną, trudną do zaobserwowania w przyrodzie np. ze względu na porę roku albo w przypadku zwierząt ze względu na ich płochliwość.

Przedmiotowe tablice, rozmieszczone są na terenie Zielonej Szkoły i  przedstawiają:

1. tablica informacyjna o ścieżce (o rozmieszczeniu w poszczególnych punktach tablic tematycznych)
  2. koło wiedzy "świat leśnych zwierząt"
  3. tablica "100 lat życia lasu"
  4. tablica "królestwo grzybów"
  5. tablica "ekosystem lasu"
  6. tablica "tropiciel - poznajemy tropy zwierząt"
  7. tablica „budowa warstwowa lasu”

Zapraszamy do spaceru naszą ścieżką dydaktyczną …

Ścieżka dydaktyczna

Utworzono dnia 10.01.2021, 20:48